NOMINATIONS FOR THE 93rd ACADEMY AWARDS

BEST PICTURE

The Father

Judas And The Black Messiah

Mank

Minari

Nomadland

Advertisement
Advertisement

Promising Young Woman

Sound Of Metal

The Trial Of The Chicago 7

 

BEST ACTOR

Riz Ahmed (Sound Of Metal)

Advertisement
Advertisement

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Sir Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)

Steven Yeun (Minari)

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Advertisement
Advertisement

Sacha Baron Cohen (The Trial Of The Chicago 7)

Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah)

Leslie Odom Jr (One Night In Miami)

Paul Raci (Sound Of Metal)

LaKeith Stanfield (Judas And The Black Messiah)

 

Advertisement
Advertisement

BEST ACTRESS

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day (The United States vs Billie Holiday)

Vanessa Kirby (Pieces Of A Woman)

Frances McDormand (Nomadland)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Advertisement
Advertisement

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman (The Father)

Amanda Seyfried (Mank)

Advertisement
Advertisement

Yuh-Jung Youn (Minari)

 

BEST DIRECTOR

Thomas Vinterberg (Another Round)

David Fincher (Mank)

Lee Isaac Chung (Minari)

Advertisement
Advertisement

Chloe Zhao (Nomadland)

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Onward

Over The Moon

Advertisement
Advertisement

A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon

Soul

Wolfwalkers

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt (Judas And The Black Messiah)

Advertisement
Advertisement

Erik Messerschmidt (Mank)

Dariusz Wolski (News Of The World)

Joshua James Richards (Nomadland)

Phedon Papamichael (The Trial Of The Chicago 7)

 

BEST FILM EDITING

Advertisement
Advertisement

Yorgos Lamprinos (The Father)

Chloe Zhao (Nomadland)

Frederic Thoraval (Promising Young Woman)

Mikkel EG Nielsen (Sound Of Metal)

Alan Baumgarten (The Trial Of The Chicago 7)

 

Advertisement
Advertisement

BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne (Emma)

Ann Roth (Ma Rainey’s Black Bottom)

Trish Summerville (Mank)

Bina Daigeler (Mulan)

Massimo Cantini Parrini (Pinocchio)

Advertisement
Advertisement

 

BEST ORIGINAL SCORE

Terence Blanchard (Da 5 Bloods)

Trent Reznor and Atticus Ross (Mank)

Emile Mosseri (Minari)

James Newton Howard (News Of The World)

Advertisement
Advertisement

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste (Soul)

 

BEST ORIGINAL SONG

Husavik (Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga)

Fight For You (Judas And The Black Messiah)

Lo Si (Seen) (The Life Ahead)

Advertisement
Advertisement

Speak Now (One Night In Miami)

Hear My Voice (The Trial Of The Chicago 7)

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Borat Subsequent Movie film

The Father

Advertisement
Advertisement

Nomadland

One Night In Miami

The White Tiger

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Judas And The Black Messiah

Advertisement
Advertisement

Minari

Promising Young Woman

Sound Of Metal

The Trial Of The Chicago 7

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Advertisement
Advertisement

The Father

Mank

Ma Rainey’s Black Bottom

News Of The World

Tenet

 

Advertisement
Advertisement

BEST MAKE-UP AND HAIRSTYLING

Emma

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Pinocchio

Advertisement
Advertisement

 

BEST SOUND

Greyhound

Mank

News Of The World

Soul

Advertisement
Advertisement

Sound Of Metal

 

BEST VISUAL EFFECTS

Love And Monsters

The Midnight Sky

Mulan

Advertisement
Advertisement

The One And Only Ivan

Tenet

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Collective

Crip Camp

Advertisement
Advertisement

The Mole Agent

My Octopus Teacher

Time

 

BEST INTERNATIONAL FEATURE

Another Round (Denmark)

Advertisement
Advertisement

Better Days (Hong Kong)

Collective (Romania)

The Man Who Sold His Skin (Tunisia)

Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

 

BEST ANIMATED SHORT

Advertisement
Advertisement

Burrow

Genius Loci

If Anything Happens I Love You

Opera

Yes-People

 

Advertisement
Advertisement

BEST DOCUMENTARY SHORT

Colette

A Concerto Is A Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song For Latasha

Advertisement
Advertisement

*The awards ceremony will be screened live in Australia on Channel Seven from 10am AEST on Monday, April 26.

AAP

Love this? You’ll love this bit from Will & Woody – catch the boys weekdays from 4PM on KIIS 1065