And just like that, next year’s Grammy Award nominations have been announced.

During a livestream event on Tuesday, Grammys President/CEO Harvey Mason Jr. announced the nominees alongside famous celebrities like Dua Lipa, Sharon Osborne, Gayle King and more.

The highly anticipated 63rd Grammy Awards is only a few months away, broadcasting on Sunday 31st January (U.S) / Monday 1st February (AU) with talk show host Trevor Noah set to host.

Check out the full list of nominees below:

Record of the Year:

“Black Parade,” Beyoncé
“Colors,” Black Pumas
“Rockstar,” DaBaby featuring Roddy Rich
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Circles,” Post Malone
“Savage,” Megan Thee Stallion

Song Of The Year:

“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)
“The Box,” Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
“Cardigan,” Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Circles,”  Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, songwriters (Post Malone)
“Don’t Start Now,” Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)
“Everything I Wanted,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“I Can’t Breathe,” Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
“If The World Was Ending,” Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

Album Of The Year:

Chilombo, Jhené Aiko
Black Pumas (Deluxe Edition), Black Pumas
Everyday Life, Coldplay
Djesse Vol. 3, Jacob Collier
Women In Music Pt. III, Haim
Future Nostalgia, Dua Lipa
Hollywood’s Bleeding, Post Malone
folklore, Taylor Swift

Best New Artist:

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

Best Pop Duo/Group Performance:

“Un Dia (One Day),” J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
“Intentions,” Justin Bieber Featuring Quavo
“Dynamite,” BTS
“Rain On Me,” Lady Gaga with Ariana Grande
“Exile,” Taylor Swift featuring Bon Iver

Best Pop Vocal Album:

Changes, Justin Bieber
Chromatica, Lady Gaga
Future Nostalgia, Dua Lipa
Fine Line, Harry Styles
folklore, Taylor Swift

Best Dance/Electronic Album:

Kick I, Arca
Planet’s Mad, Baauer
Energy, Disclosure
Bubba, Kaytranada
Good Faith, Madeon

Best Rock Performance:

“Shameika,”  Fiona Apple
“Not,” Big Thief
“Kyoto,” Phoebe Bridgers
“The Steps,” HAIM
“Stay High,” Brittany Howard
“Daylight,” Grace Potter

Best Progressive R&B Album

Chilombo, Jhené Aiko
Ungodly Hour, Chloe x Halle
Free Nationals, Free Nationals
F*** Yo Feelings, Robert Glasper
It Is What It Is, Thundercat

Best Rap Performance:

“Deep Reverence,” Big Sean featuring Nipsey Hussle
“Bop,” DaBaby
“What’s Poppin,” Jack Harlow
“The Bigger Picture,” Lil Baby
“Savage,” Megan Thee Stallion featuring Beyoncé
“Dior,” Pop Smoke

Best Country Album:

Lady Like, Ingrid Andress
Your Life Is A Record, Brandy Clark
Wildcard,Miranda Lambert
Nightfall, Little Big Town
Never Will, Ashley McBryde

Best Latin Pop Or Urban Album:

YHLQMDLG, Bad Bunny
Por Primera Vez, Camilo
Mesa Para Dos, Kany García
Pausa, Ricky Martin
3:33, Debi Nova

Best Jazz Vocal Album:

Ona, Thana Alexa
Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
Modern Ancestors, Carmen Lundy
Holy Room: Live At Alte Oper, Somi With Frankfurt Radio Big Band
What’s The Hurry, Kenny Washington

Best Americana Album:

Old Flowers, Courtney Marie Andrews
Terms Of Surrender, Hiss Golden Messenger
World On The Ground, Sarah Jarosz
El Dorado, Marcus King
Good Souls Better Angels, Lucinda Williams

Best Contemporary Blues Album:

Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito
Live At The Paramount, Ruthie Foster Big Band
The Juice, G. Love
Blackbirds, Bettye LaVette
Up And Rolling, North Mississippi Allstars

Best Global Music Album:

FU Chronicles, Antibalas
Twice As Tall, Burna Boy
Agora, Bebel Gilberto
Love Letters, Anoushka Shankar
Amadjar, Tinariwen

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

Acid For The Children: A Memoir, Flea
Alex Trebek – The Answer Is…, Ken Jennings
Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, And The Richest, Most Destructive Industry On Earth, Rachel Maddow
Catch And Kill, Ronan Farrow
Charlotte’s Web (E.B. White), Meryl Streep (& Full Cast)

Best Music Film:

Beastie Boys Story, Beastie Boys
Black Is King, Beyoncé
We Are Freestyle Love Supreme, Freestyle Love Supreme
Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice, Linda Ronstadt
That Little Ol’ Band From Texas, ZZ Top

Best R&B Performance:

“Lightning & Thunder,” Jhené Aiko featuring John Legend
“Black Parade,” Beyoncé
“All I Need,” Jacob Collier featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
“Goat Head,” Brittany Howard
“See Me,” Emily King

Best R&B Album:

Happy 2 Be Here, Ant Clemons
Take Time, Giveon
To Feel Love/d, Luke James
Bigger Love, John Legend
All Rise, Gregory Porter

Best Music Video:

“Adore You,” Harry Styles
“Brown Skin Girl,” Beyoncé
“Life Is Good,” Future featuring Drake
“Lockdown,” Anderson /Paak
“Goliath,” Woodkid

Best Pop Solo Performance:

“Yummy,” Justin Bieber
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Watermelon Sugar,” Harry Styles
“Cardigan,” Taylor Swift

Best Rap Song:

“The Bigger Picture,” Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, songwriters (Lil Baby)
“The Box,” Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
“Laugh Now Cry Later,” Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour & Ryan Martinez, songwriters (Drake Featuring Lil Durk)
“Rockstar,” Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV & Rodrick Moore, songwriters (DaBaby Featuring Roddy Ricch)
“Savage,” Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)

Best Rap Album:

Black Habits, D Smoke
Alfredo, Freddie Gibbs & The Alchemist
A Written Testimony, Jay Electronica
King’s Disease, Nas
The Allegory, Royce Da 5’9″

Best Traditional Pop Vocal Album:

Blue Umbrella, (Burt Bacharach &) Daniel Tashian
True Love: A Celebration of Cole Proter, Harry Connick, Jr.
American Standard, James Taylor
Unfollow the Rules, Rufus Wainwright
Judy, Renée Zellweger

Best Dance Recording:

“On My Mind,” Diplo & SIDEPIECE
“My High,” Disclosure Featuring Aminé & Slowthai
“The Difference,” Flume Featuring Toro y Moi
“Both of Us,” Jayda G
“10%,” Kaytranada Featuring Kali Uchis

Best Contemporary Instrumental Album:

Axiom, Christian Scott Atunde Adjuah
Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard, Jon Batiste
Take the Stairs, Black Violin
Americana, Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
Live at the Royal Albert Hall, Snarky Puppy

Best Metal Performance:

“Bum-Rush,” Body Count
“Underneath,” Code Orange
“The In-Between,” In This Moment
“BloodMoney,” Poppy
“Executioner’s Tax (Swing of of the Axe) – Live,” Power Trip

Best Rock Song:

“Kyoto,” Phoebe Bridgers, Morgan Nagler & Marshall Vore, songwriters (Phoebe Bridgers)
“Lost in Yesterday,” Kevin Parker, songwriter (Tame Impala)
“Not,” Adrianne Lenker, songwriter (Big Thief)
“Shameika,” Fiona Apple, songwriter (Fiona Apple)
“Stay High,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

Best Rock Album:

A Hero’s Death, Fontaines DC,
Kiwanuka, Michael Kiwanuka
Daylight, Grace Potter
Sound & Fury, Sturgill Simpson
The New Abnormal, The Strokes

Best Alternative Music Album:

Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple
Hyperspace, Beck
Punisher, Phoebe Bridgers
JAIME, Brittany Howard
The Slow Rush, Tame Impala

Best Traditional R&B Performance:

“Sit on Down,” The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
“Wonder What She Thinks of Me,” Chloe X Halle
“Let Me Go,” Mykal Kilgore
“Anything for You,” Ledisi
“Distance,” Yebba

Best R&B Song:

“Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)
“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)
“Collide,” Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, songwriters (Tiana Major9 & EARTHGANG)
“Do It,” Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, songwriters (Chloe X Halle)
“Slow Down,” Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)

Best Melodic Rap Performance:

“Rockstar,” DaBaby Featuring Roddy Ricch
“Laugh Now, Cry Later, “Drake Featuring Lil Durk
“Lockdown, “Anderson .Paak
“The Box,” Roddy Ricch
“Highest in the Room,” Travis Scott

Best Country Solo Performance:

“Stick That In Your Country Song,” Eric Church
“Who You Thought I Was,” Brandy Clark
“When My Amy Prays,” Vince Gill
“Black Like Me,” Mickey Guyton
“Bluebird,” Miranda Lambert

Best Country Duo/Group Performance:

“All Night,” Brothers Osborne
“10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber
“Ocean,” Lady A
“Sugar Coat,” Little Big Town
“Some People Do,” Old Dominion

Advertisement
Advertisement

Best Country Song:

“Bluebird,” Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)
“The Bones,” Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)
“Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)
“More Hearts Than Mine,” Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland, songwriters (Ingrid Andress)
“Some People Do,” Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)

Best New Age Album:

Songs from the Bardo, Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
Periphery, Priya Darshini
Form/Less, Superposition
More Guitar Stories, Jim “Kimo” West
Meditations, Cory Wong & Jon Batiste

Best Improvised Jazz Solo:

“Guinevere,” Christian Scott Atunde Adjuah, soloist, Track from: Axiom
“Pachamama,” Regina Carter, soloist, Track from: Ona (Thana Alexa)
“Tomorrow Is the Question,” Julian Lage, soloist
“Celia,” Gerald Clayton, soloist
“All Blues,” Chick Corea, soloist, Track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)
“Moe Honk,”Joshua Redman, soloist, Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

Best Jazz Instrumental Album:

On the Tender Spot of Every Calloused Moment, Ambrose Akinmusire
Waiting Game, Terri Lyne Carrington And Social Science
Happening: Live at the Village Vanguard, Gerald Clayton
Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
Roundagain, Redman Mehldau McBride Blade

Best Large Jazz Ensemble Album:

Dialogues on Race, Gregg August
Monk’estra Plays John Beasley, John Beasley
The Intangible Between, Orrin Evans And The Captain Black Big Band
Songs You Like A Lot, John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band
Data Lords, Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album:

Tradiciones, Afro-Peruvian Jazz Orchestra
Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
City of Dreams,Chico Pinheiro
Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo, Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
Trane’s Delight, Poncho Sanchez

Best Gospel Performance Song:

“Wonderful Is Your Name,” Melvin Crispell III
“Release (Live),” Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, songwriter
“Come Together,” Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, songwriters
“Won’t Let Go,” Travis Greene; Travis Greene, songwriter
“Movin’ On,”
Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song: 

“The Blessing (Live),” Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, songwriters
“Sunday Morning,” Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, songwriters
“Holy Water,” We The Kingdom; Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, songwriters
“Famous For (I Believe),” Tauren Wells Featuring Jenn Johnson; Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, songwriters
“There Was Jesus,” Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:

2econd Wind: Ready, Anthony Brown & group therAPy
My Tribute, Myron Butler
Choirmaster, Ricky Dillard
Gospel, According to PJ, PJ Morton
Kierra, Kierra Sheard

Best Contemporary Christian Music Album:

Run to the Father, Cody Carnes
All of My Best Friends, Hillsong Young & Free
Holy Water, We The Kingdom
Citizen of Heaven, Tauren Wells
Jesus Is King, Kanye West

Best Roots Gospel Album:

Beautiful Day, Mark Bishop
20/20, The Crabb Family
What Christmas Really Means, The Erwins
Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers
Something Beautiful, Ernie Haase & Signature Sound

Best Latin Rock or Alternative Album:

Aura, Bajofondo
Monstruo, Cami
Sobrevolando, Cultura Profética
La Conquista del Espacio, Fito Paez
Miss Colombia, Lido Pimienta

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

Hecho en México, Alejandro Fernández
La Serenata, Lupita Infante
Un Canto Por México, Vol. 1, Natalia Lafourcade
Bailando Sones y Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez, Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
Ayayay!, Christian Nodal

Best Tropical Latin Album:

Mi Tumbao, José Alberto “El Ruiseñor”
Infinito, Edwin Bonilla
Sigo Cantando al Amor (Deluxe), Jorge Celedon & Sergio Luis
40, Grupo Niche
Memorias de Navidad, Víctor Manuelle

Best American Roots Performance:

“Colors,” Black Pumas
“Deep in Love,” Bonny Light Horseman
“Short and Sweet,” Brittany Howard
“I’ll Be Gone,” Norah Jones & Mavis Staples
“I Remember Everything,” John Prine

Best American Roots Song:

“Cabin,” Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)
“Ceiling to the Floor,” Sierra Hull & Kai Welch, songwriters (Sierra Hull)
“Hometown,” Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)
“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
“Man Without a Soul,” Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)

Best Bluegrass Album:

Man on Fire, Danny Barnes
To Live in Two Worlds, Vol. 1, Thomm Jutz
North Carolina Songbook, Steep Canyon Rangers
Home, Billy Strings
The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1, Various Artists

Best Traditional Blues Album:

All My Dues Are Paid, Frank Bey
You Make Me Feel, Don Bryant
That’s What I Heard, Robert Cray Band
Cypress Grove, Jimmy “Duck” Holmes
Rawer Than Raw, Bobby Rush

Best Folk Album:

Bonny Light Horseman, Bonny Light Horseman
Thanks for the Dance, Leonard Cohen
Song for Our Daughter, Laura Marling
Saturn Return, The Secret Sisters
All the Good Times, Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album:

My Relatives “Niko Kowaiks,” Black Lodge Singers
Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours, Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
Lovely Sunrise, Nā Wai ʽEhā
Atmosphere,New Orleans Nightcrawlers
A Tribute to Al Berard, Sweet Cecilia

Best Reggae Album:

Upside Down 2020, Buju Banton
Higher Place, Skip Marley
It All Comes Back to Love, Maxi Priest
Got to Be Tough, Toots & The Maytals
One World,The Wailers

Best Children’s Music Album:

All the Ladies, Joanie Leeds
Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders, Alastair Moock And Friends
I’m an Optimist, Dog On Fleas
Songs for Singin’, The Okee Dokee Brothers
Wild Life, Justin Roberts

Best Comedy Album:

Black Mitzvah, Tiffany Haddish
I Love Everything, Patton Oswalt
The Pale Tourist, Jim Gaffigan
Paper Tiger, Bill Burr
23 Hours to Kill, Jerry Seinfeld

Best Musical Theatre Album:

Amélie
American Utopia on Broadway
Jagged Little Pill
Little Shop of Horrors
The Prince of Egypt
Soft Power

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

A Beautiful Day in the Neighborhood, Various Artists
Bill & Ted Face the Music, Various Artists
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Various Artists
Frozen 2, Various Artists
Jojo Rabbit, Various Artists

Best Score Soundtrack For Visual Media:

Ad Astra, Max Richter, composer
Becoming, Kamasi Washington, composer
Joker, Hildur Guðnadóttir, composer
1917, Thomas Newman, composer
Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media:

“Beautiful Ghosts,” Cats, Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Carried Me With You, Onward, Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“Into the Unknown,” Frozen 2, Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & AURORA)
“No Time to Die,” No Time to Die, Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“Stand Up,” Harriet, Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo)

Best Recording Package:

“Everyday Life,” Pilar Zeta, art director (Coldplay)
“Funeral,” Kyle Goen, art director (Lil Wayne)
“Healer,” Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)
“On Circles,” Jordan Butcher, art director (Caspian)
“Vols. 11 & 12,” Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

Flaming Pie (Collector’s Edition), Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)
Giants Stadium 1987, 1989, 1991, Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)
Mode, Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)
Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)
The Story of Ghostly International, Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)

Best Album Notes:

At the Minstrel Show: Minstrel Routines From the Studio,1894-1926, Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)
The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974, Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)
Dead Man’s Pop, Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)
The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin to Jazz and Shaped the Music Business, Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)
Out of a Clear Blue Sky, David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

Best Historical Album:

Celebrated, 1985-1896, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)
Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936-1943), Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)
It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers: Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)
1999 Super Deluxe Edition, Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)
Souvenir, Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres In The Dark)
Thrown Down Your Heart: The Complete Africa Sessions: Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

Best Engineered Album, Non-Classical:

Black Hole Rainbow, Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)
Expectations, Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)
Hyperspace, Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)
JAIME, Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)
25 Trips, Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

Producer of the Year, Non-Classical:

Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Andrew Watt

Best Remixed Recording:

“Do You Ever (Rac Mix), RAC, remixer (Phil Good)
“Imaginary Friends (Morgan Page Remix)”, Morgan Page, remixer (Deadmau5)
“Praying for You (Louie Vega Main Remix),” Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)
“Roses (Imanbek Remix),” Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)
“Young & Alive (Bazzi Vs. Haywyre Remix),” Haywyre, remixer (Bazzi)

Best Engineered Album, Classical:

Danielpour: The Passion of Yeshua, Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
Gershwin: Porgy and Bess, David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
Hynes: Fields, Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
Ives: Complete Symphonies, Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar,” David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical:

Blanton Alspaugh
David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone

Best Instrumental Composition:

Baby Jack, Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)
Be Water II, Christian Sands, composer (Christian Sands)
Plumfield, Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)
Sputnik, Maria Schneider, composer (Maria Schneider)
Strata, Remy Le Boeuf, composer (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

“Bathroom Dance,” Hildur Guðnadóttir, arranger (Hildur Guðnadóttir)
“Donna Lee,” John Beasley, arranger (John Beasley)
“Honeymooners,” Remy Le Boeuf, arranger (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows)
“Lift Every Voice and Sing,” Alvin Chea & Jarrett Johnson, arrangers (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)
“Uranus: The Magician,”Jeremy Levy, arranger (Jeremy Levy Jazz Orchestra)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:

“Asas Fechadas,” John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)
“Desert Song,” Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (Säje)
“From This Place,” Alan Broadbent & Pat Metheny, arrangers (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)
“He Won’t Hold You,” Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)
“Slow Burn,” Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)

Love this? You’ll love this bit from Will & Woody – catch the boys weekdays from 4PM on KIIS 1065